MEZINÁRODNÍ KONGRES ZDRAVÍ 2025 PRAHA
4.
MEZINÁRODNÍ KONGRES
ZDRAVÍ 2025 PRAHA
3. - 5. 10. 2025
Pod záštitou Hlavního města Prahy
českyenglishe-mailFacebookXYouTubeLinkedin
MEZINÁRODNÍ KONGRES ZDRAVÍ 2025 PRAHA
4.
MEZINÁRODNÍ KONGRES ZDRAVÍ
2025 PRAHA
3. - 5. 10. 2025

Mezinárodní kongres zdraví 2025 Praha >> Hosté

Prof. Dr. rer. nat. Katharina C. Wirnitzer

Prof. Dr. rer. nat. Katharina C. Wirnitzer - Rakousko

Sportovní vědkyně a docentka sportovní vědy a didaktiky

Krátký životopis:

Dr. Wirnitzer je rakouská sportovní vědkyně a docentka sportovní vědy a didaktiky na Vysoké škole pedagogické v Tyrolsku a na Univerzitě v Innsbrucku. Hlavní zaměření jejího výzkumu prochází napříč třemi obory a je zaměřeno na rozhraní sportu, veganské výživy a udržitelného zdraví. Má zkušenosti z dvacetileté práce se sportovci všech výkonnostních úrovní, mentoringu (veganských) sportovců a poradenství, jak přejít na zdravou a na potřebách založenou veganskou stravu a jak ji udržovat, a kromě Dr. Wirnitzer žádný jiný výzkumník nebo výzkumná skupina v posledním desetiletí kontinuálně nepublikovala původní data. Přenos těchto poznatků do kontextu vzdělávání je pro ni obzvláště důležitý.

V rámci svého výzkumného projektu "bikeeXtreme" zjišťovala fyziologický profil cyklistů na horských kolech během Mountainbike Transalp Challenge, etapového závodu trvajícího osm po sobě jdoucích dnů, a jako první zkoumala 1) maraton na horských kolech, 2) etapový závod na horských kolech, 3) ženské sportovkyně na horských kolech v etapových závodech a 4) veganskou stravu jako výživovou strategii. V roce 2014 dosáhla milníku publikováním poznatku, že veganská strava je kompatibilní s ultravytrvalostními etapovými závody (poté, co byla poprvé vědecky doporučena jako optimální výživová strategie v roce 1982).

Dr. Wirnitzer navrhla mezinárodní a interdisciplinární studii "NURMI Study" v návaznosti na studii závodění na horských kolech a připravila druhou pilotní studii založenou na velkém vzorku s cílem vytvořit široký základ pro podložené důkazy o souvislosti mezi vytrvalostí a stravou. Aktuální publikací poskytla další přelomovou studii, která prokázala, že veganská strava vytrvalostních běžců přispívá nejpříznivěji k jejich celkovému zdravotnímu stavu.

S cílem přenést slibné poznatky mladé generaci, zejména do školního prostředí, opět v návaznosti na největší studii o běhání v Evropě provedla studii "Od vědy do školy: Udržitelně zdraví - aktivní a vegetariánské" a na ni plynule navazující studii "Udržitelně zdraví – Od vědy na střední a vysoké školy" s cílem poprvé prozkoumat rozšířenost vegetariánské stravy ve spojení s pohybem a sportem v rakouském vzdělávacím prostředí středních a vysokých škol.

mapa
Institut pro TCIM/CAM, z. ú.
Pořadatelé kongresu:
Institut pro TCIM/CAM, z. ú., IČ: 08653607
Spisová značka: U 841 vedená u Městského soudu v Praze


spolupořadatelé:
ANME - Asociace pro přírodní medicínu v Evropě
EUAA – Evropská asociace pro ájurvédu
LUMEN - mezinárodní nadace
Profesní komora Sanátor
Nadační fond Josefa Zezulky
Institut pro TCIM/CAM, z. ú.
Kontakt a místo konání:
Soukenická 21, 110 00 Praha 1
Česká republika

E-mail: info@itcim.cz
Tel: +420 721 150 871
www.itcim.cz
Odkazy:
ABSTRAKTY
REGISTRACE
MÍSTO KONÁNÍ
POŘADATELÉ
PARTNEŘI
PŘEDSEDNICTVO
ZÁŠTITA
HISTORIE
GDPR
Pořadatel kongresu nenese odpovědnost za obsah jednotlivých prezentací


© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.